Obalamy mity i przedstawiamy fakty o keratynowym prostowaniu, który jest zabiegiem ingerującym w znacznym stopniu w strukturę włosów. Sprawdź jak zadbać o włosy po zabiegu.
Warto wiedzieć, że o zabiegu keratynowego prasowania nie powinniśmy mówić jako o zabiegu pielęgnacyjnym! To proces, w którym dochodzi do rozrywania mostków/wiązań disiarczkowych w naszych włosach, a dokładnie w keratynie, z której są zbudowane. Prostowanie keratynowe możemy wrzucić do jednego worka z trwałą ondulacją i rozjaśnianiem. A jakoś nie słyszałam, żeby o tych zabiegach ktoś mówił w kategoriach pielęgnacyjnych. W każdym z nim niszczymy wspomniane wyżej połączenia disiarczkowe czyli budulec włosa. Warto pamietać, żeby substancja „prostująca” mogła dostać się do kory włosa, musimy otworzyć łuski – a to sprawia, że włosy narażone są na utratę wody, uszkodzenia, promieniowanie UV.
trycholog kliniczny
Nasz sekret! Przed keratynowym prostowaniem zastosuj na skórę głowy ochronny bloker, który nie dopuści do podrażnień na skórze głowy. Sprawdźmy, co zyskujemy wykonując ten zabieg:
Zalety keratynowego prostowania włosów
- Długotrwałe efekty: Keratynowe prostowanie może utrzymywać się od trzech do sześciu miesięcy, co pozwala na długotrwałe cieszenie się gładkimi włosami bez potrzeby codziennego prostowania.
- Redukcja puszenia: Zabieg znacznie redukuje puszenie się włosów, co jest szczególnie korzystne dla osób z kręconymi lub falowanymi włosami.
- Poprawa wyglądu włosów: Keratyna wypełnia uszkodzone partie włosa, nadając im zdrowszy i bardziej lśniący wygląd, przynajmniej na początku i przy odpowiedniej pielęgnacji. Skraca się czas suszenia włosów.
Wady keratynowego prostowania włosów
- Zawartość formaldehydu: Niektóre preparaty do keratynowego prostowania mogą zawierać formaldehyd, który jest substancją chemiczną mogącą powodować podrażnienia skóry i oczu oraz problemy z oddychaniem. Nie możemy wykonywać go w ciąży i podczas karmienia piersią.
- Cena: Zabieg jest stosunkowo kosztowny. Cena może się różnić w zależności od salonu i długości włosów, ale często wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
- Czasochłonność: Proces aplikacji keratyny może trwać kilka godzin, co może być niewygodne.
- Tymczasowość efektu: Choć efekt jest długotrwały, nie jest permanentny. Włosy stopniowo wracają do swojego naturalnego stanu, co wymaga regularnych zabiegów podtrzymujących. Przy tym punkcie długo zastanawiałam się czy to na pewno wada. Bo każda kobieta lubi zmianę, a permanentny zabieg nie pozostawia już wyboru…
Zalecana pielęgnacja po zabiegu
- Szampony i odżywki bez siarczanów: Używanie produktów do pielęgnacji włosów bez siarczanów pomaga przedłużyć efekty zabiegu. Siarczany mogą wypłukiwać keratynę z włosów, skracając trwałość prostowania.
- Unikanie wiązania włosów: Przez pierwsze kilka dni po zabiegu należy unikać wiązania włosów gumkami, aby nie tworzyć odkształceń. Włosy powinny pozostać luźne, aby keratyna mogła się dobrze wchłonąć.
- Minimalizacja używania ciepła: Choć włosy będą już proste, warto ograniczyć używanie prostownic i lokówek, aby nie osłabiać dodatkowo włosów.
- Regularne nawilżanie: Stosowanie nawilżających masek i odżywek pomoże utrzymać włosy w dobrej kondycji. Keratyna może sprawić, że włosy staną się bardziej suche, dlatego nawilżenie jest kluczowe.
- Unikanie basenów z chlorem: Chlorek może wpływać negatywnie na efekty zabiegu, dlatego zaleca się noszenie czepka podczas pływania lub unikanie kontaktu włosów z wodą chlorowaną.
- Olejowanie: każdy rodzaj olejku nakładany na końce włosów zapewni im domknięcie łuski oraz mniejsze uszkodzenia mechaniczne. Olejowanie łodygi włosa przed myciem również poprawi ich stan i strukturę. Pamiętajmy o wybraniu oleju do włosów niskoporowatych, bo z takimi mamy do czynienia po tym zabiegu.
Podsumowanie
Wszystko jest dla ludzi! Sama lubię ten zabieg, chociaż wiem jakie konsekwencje dla włosów niesie. Jednak, akurat w moim przypadku, jest to wybór mniejszego zła. Otóż wykonanie tego zabiegu w profesjonalnym salonie jest z pewnością lepsze niż codzienne maltretowanie włosów prostownicą. Aby maksymalnie wykorzystać zalety zabiegu, warto stosować odpowiednią pielęgnację po zabiegu, która przedłuży jego efekty i zadba o zdrowie włosów. Pamiętaj o zachowaniu kilku tygodni odstępu między keratynowym prostowaniem a farbowaniem.