Za co dietetycy doceniają buraki, a zwłaszcza zakwas z tego popularnego warzywa dostępnego na każdym targu, czy w sklepie spożywczym? Burak jest stosowany w walce z anemią ze względu na dużą zawartość łatwo przyswajalnego żelaza, kwasu foliowego i witaminy C, które wspierają wchłanianie tego pierwiastka. Często niedobory żelaza są główną przyczyną wypadania włosów.
Skąd wiemy, że mamy niedobór żelaza?
Zmęczenie, bóle głowy, bladość skóry, łamliwe paznokcie i wypadające włosy to najczęściej występujące objawy niedoborów tego pierwiastka. Aby sprawdzić, czy mamy zapas żelaza w naszym organizmie, musimy wykonać badania krwi. Nasza Dietetyk radzi, aby zbadać nie tylko żelazo, ale również ferrytynę. Pamiętaj: Nie należy samodzielnie rozpoczynać suplementacji żelaza bez konsultacji z lekarzem, ponieważ nadmiar żelaza również może być szkodliwy dla organizmu
Postaw na dietę bogatą w żelazo!
Pomogą Ci w tym tytułowe buraki. Są bogate w witaminy z grupy B, które odgrywają ważną rolę w zdrowiu włosów. Niedobór tych witamin może prowadzić do wypadania włosów i osłabienia cebulki. Zarówno buraki, jak i zakwas buraczany zawierają antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki uszkadzające komórki, w tym komórki włosów. Regularne spożywanie buraków może poprawić krążenie krwi, co oznacza lepsze dotlenienie skóry głowy i dostarczanie składników odżywczych do cebulek włosowych.
W jakiej formie przyjmować buraki?
Jak spożywać buraki dla włosów?
- Sok z buraków: Możesz pić sok z buraków lub dodawać go do koktajli.
- Zakwas z buraków: Zakwas buraczany jest naturalnym probiotykiem, który może wspierać ogólną zdrowie organizmu, a przez to również zdrowie włosów.
- Buraki w diecie: Dodawaj buraki do sałatek, zup czy jako dodatek do dań głównych.
- Wyciąg z buraka w tabletkach
Postaw na zakwas!
Zakwas z buraków to napój prozdrowotny, który cieszy się coraz większą popularnością. Zawiera wiele cennych składników odżywczych i wykazuje szereg korzystnych właściwości dla naszego organizmu. Przede wszystkim to naturalny probiotyk, który możesz wykonać samemu w domu, ale także kupić gotowy np. Olinii. Jeśli borykasz się z silnymi niedoborami możesz także wprowadzić suplmentację wyciągu z buraków.